TOBB NEFES KREDİSİ BAŞLADI

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Saim ALPASLAN , TOBB ve 365 oda-borsa tarafından üyelerine yönelik sağlanan Nefes Kredisi’nin 8’inci fazının uygulamaya koyulduğunu söyledi.
Başkan ALPASLAN “Odamız Üyesi KOBİ’lerin Yararlanabileceği “2021 Nefes Kredisi” Başvuruları 1 Haziran 2021 Salı Günü başladı.İçinde bulunulan süreçte üyelerimiz olan KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birisinin de finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar olmuştur.Bu nedenle, ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, daha önceki yıllarda üyelerimizin istifadesine sunulmuş olan “Nefes Kredisi”nin bu dönem “2021 Nefes Kredisi” adıyla tekrarlanmasına karar verilmiştir.Nefes Kredisinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmiş detayları T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.”dedi.

Başkan ALPASLAN”Cirosu 10 Milyon TL’nin altında olup, 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşamış olan üyelerimizin (2019 yılı ve sonrasında kurulmuş üyelerimiz için bu şart aranmayacaktır) faydalanabileceği 2021 Nefes Kredisi bu dönem Odamızca sağlanacak olan katkı ve bir kredi hacmi çerçevesinde; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası olmak üzere 10 banka aracılığı ile kullanılabilecektir. Bu doğrultuda söz konusu bankalar ile TOBB ve KGF arasında bir protokol imzalanmıştır. “dedi.

Başkan ALPASLAN “Üyelerimiz, aşağıdaki şartlarda yukarıda adı geçen bankaların tüm şubeleri üzerinden söz konusu krediye başvuruda bulunabileceklerdir.
• Kredi toplamda 18 ay vadeli olup, ilk 6 ay anapara ve faiz ödemesi olmaksızın, 12 ay içinde eşit taksitler halinde geri ödenecektir.

• Kredinin brüt faiz oranı yıllık % 17,50’dir.

• Krediden 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan üyelerimiz faydalanabilecek olup, 2019 yılı ve sonrasında kurulmuş firmalar için bu şart aranmayacaktır. Ciro kaybı koşulu, kredi kullandırımı yapan banka tarafından kontrol edilecektir.

• Kredinin azami limiti, 2020 yılı cirosu 1 milyon TL altında cirosu olan firmalar için 50.000 TL, 1 milyon TL ve 10 milyon TL (dâhil) arasında cirosu olan firmalar içinse azami 200.000 TL’dir.

• Kredinin teminatı T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sağladığı destek kapsamında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ve ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecektir.

• Kredi değerlendirme sürecinde Odamız’ın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır.

• KGF’ye ödenecek % 0,03 (onbinde üç) oranındaki kefalet başvuru bedeli ve komisyonu ile % 1 oranındaki banka komisyonu dışında ilgili banka tarafından firmalardan herhangi bir masraf ve komisyon talep edilemeyecektir.

“2021 Nefes Kredisi”ne başvurular 1 Haziran 2021 Salı günü başlamış olup, üyelerimizin 2021 Nefes Kredisi’ne öncelikle Odamızdan alacakları “Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibaresini içeren Faaliyet Belgesi almaları (bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecek olup, 1 Haziran 2020 tarihi öncesinde alınmış olan faaliyet belgeleri kredi başvurusunda kullanılamayacaktır), daha sonra üyelerimizin, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları’nın herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile söz konusu krediye müracaat etmeleri gerekmektedir.
Ayrıca ilimize açılan Nefes Kredi miktarı 450.000.-TL olarak belirlenmişti.Girişimlerimiz ve kaynaklarımız neticesinde daha çok üyemizin faydalanabilmesi için TOBB Başkanımız ile yaptığım görüşmeler neticesinde destek 3.450.000.-TL’ye çıkarıldı.Tüm üyelerimize hayırlı olsun.” dedi.
Başkan ALPASLAN Nefes Kredisi’nin 8’inci kez hayata geçirilmesini ve kredi miktarının arttırılmasını sağlayan başta TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere bakanlara, bürokratlara ve bankalara teşekkür etti.

Bunları da sevebilirsiniz